Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir ?

Müşteri ve firma diyalogu önemlidir ve bu ilişkilerin profesyonel şekilde yönetilmesi şarttır. Tabi öncelikle başarılı bir yönetim sergileyebilmek için müşteri ilişkileri yönetimi nedir? Sorusunun yanıtının tam ve doğru olarak bilinmesi gerekecektir. Çünkü yoğun ürün-hizmet, satış sonrası destek ve müşteri memnuniyeti gibi birçok farklı konuda veri oluşturmak son derece zordur. Ancak gelişen bu kavramı destekleyen pek çok teknolojik buluşta aynı anda gerçekleştiği için artık bu alanda yaşanması muhtemel zorluklar kendiliğinden aşılıyor. Sözgelimi saymış olduğumuz tüm bu çalışmalar ve çok daha fazlası için gelişmiş programlardan yararlanabilirsiniz. Bu noktada firmamızdan her yönüyle mükemmel şekilde tasarlanmış müşteri ilişkileri yönetimi programı satın alabileceğinizi belirtmekte yarar görüyoruz. Üstelik kurulum ve kurulumu sonrası desteğimizle her zaman yanınızda oluyoruz. Bu küçük hatırlatma ardından dilerseniz CRM programının sizlere nasıl bir artı değer kazandıracağı hakkında önemli detayları paylaşmaya başlayalım.

CRM Programı Firmanın Ağır Yükünü Ortadan Kaldırıyor

Elbette gelişmiş teknolojilerden yararlanarak bu sürecin yönetilmesi çok daha esnek bir ortam oluşturuyor ve bunu sağlayan CRM programı firmanızın hareket kabiliyetini büyük oranda artırıyor. Çünkü müşteri ilişkileri yönetimi oldukça geniş bir kavram ve fonksiyonel anlamda firmanızın başarısının doğrudan etkiliyor. Peki, programın diğer özellikleri nelerdir? İsterseniz konunun çok daha iyi anlaşılabilmesi adına maddeler halinde bir sıralama ile ilerleyelim.

 • Müşterilere ait Adresler, telefonlar veya e-posta hesapları gibi hassas bilgilerin tek çatı altında toplanması
 • Firmanın mevcut müşterileri dışında yeni müşterilere ulaşılmasını sağlayacak otomatik bilgilendirme sistemleri
 • Ürün stok bilgileri
 • Tedarikçi firmalar ile gerçekleştirilen diyaloglar
 • Satış sonrası servis desteği kayıtları
 • Gerçekleştirilen hizmet ile ilgili personel raporları
 • Hizmeti gerçekleştiren personelin performans bilgileri
 • Yeni teklifler oluşturmak
 • Müşteri deneyimlerinin raporlaması
 • Oluşturulan fatura bilgileri
 • Müşterilerden gelen şikâyet, memnuniyet, öneri veya taleplerin bir arada bulundurulması
 • Müşterinin her türlü talebine verilen yanıtlar

Gibi daha sayılamayacak çok sayıda farklı fonksiyona tek program üzerinden ulaşılması gerçekten çok büyük avantaj olarak değerlendirilmelidir.

CRM Yazılımı Sürekli Güncellenebiliyor

Her şeyden önce programın bir başka önemli avantajı yazılımın sürekli olarak güncellenebilme özelliğidir. Dolayısıyla lisansı firmamıza ait CRM yazılımı yeni gelişmelerin her an entegre edilebileceği bir yapıda tasarlanmıştır diyebiliriz. Ayrıca kurulumu son derece hızlı bir şekilde gerçekleştiği için programı hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra İngilizce karşılığı “Customer Relationship Management” olan bu kavram günümüz modern ticariyi anlayışında büyük yer tutuyor. Sonuçta firmanın ticari geleceğini etkileyen belki de yegane unsur müşteridir.

CRM Uygulamaları Firmaya Göre Farklılıklar Gösterebiliyor

Dolayısıyla CRM uygulamaları bu kriter göz önüne alınarak tasarlanmıştır ve yazılım açısından firmanın talepleri doğrultusunda bazı farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Örneğin bir firma için verilerin filtrelenerek saklanması hayati önem taşırken, başka bir firma için bir tüm verilerin bir arada bulunduğu kuş bakışı genel bir portre ile müşteri takibi daha fazla önem arz edebilir. Bu nedenle firmamız programımızı kullanmayı düşünen kuruluşlar için farklı versiyonlarda CRM programı geliştirmiştir. Bu çerçevede gelişmiş programlarımız müşteri ilişkileri gibi tempolu bir hareketliliği kontrol altında tutabilmenizi hedefliyor. Aksi takdirde giderek artış gösteren veri trafiğinin kontrol edilmesi geleneksel yöntemlerle giderek imkansız hale gelecek ve önemli problemlerin yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Online CRM Hizmetimizden Yararlanabilirsiniz

Elbette programı fiziki şartlarda taşımak istemezseniz bir başka etkin çözümümüz de online CRM hizmetlerimizdir. Bulut teknolojisi ile gerçekleştirilen bu süreçte istediğiniz güncellemeleri bizzat kendiniz yapabilir ve iş süreçlerini bu güncellemeler eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Müşterilerle yapılan görüşmelerin kayıtları, yeni tekliflerin online olarak müşterilere ulaştırılması, satış ekibini ve satışlarınızı yine bu fonksiyonel sistem üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Üstelik programın üstün özellikleri bu kadarla sınırlı değildir. Umuyoruz ki müşteri ilişkileri yönetimi nedir sorunuzun yanıtını verebilmişizdir ve sistemin ne kadar verimli kullanılabileceği hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilmişizdir. Hızlı olduğu kadar etkili tüm çözümlerimiz hakkında kapsamlı bilgi almak üzere web sayfamızda yer alan telefon numaraları üzerinden firmamıza ulaşabileceğinizi lütfen unutmayınız. Görüşmek dileğiyle esen kalınız